KONTAKT

ZSZ Jastrzębie Zdrój

adres:
ul. 11 Listopada 45
44-330 Jastrzębie-Zdrój

tel.: 32 47 62 071
fax.: 32 47 64 290
email: poczta@zsz.jastrzebie.pl

>> czytaj więcej

 

 EU_flag-Erasmus_vect_POS-small.jpg

Szkoła bierze udział w programie "Erasmus +"


EU_EFS_rgb-1_Kopiowanie.jpg


 
Home > Technikum > Technik usług fryzjerskich

Technik usług fryzjerskich

Opis zawodu

technik_fryzjer_01.jpgW zawodzie fryzjera, podobnie jak i we wszystkich innych zawodach, które są oferowane przez naszą szkołę, przebiega kształcenie teoretyczne oraz praktyczne.

W naszym zawodzie, w pierwszej klasie praktyki odbywają się w budynku szkoły raz w tygodniu po 5 godz. Nasza pracownia jest wyposażona we wszelkiego rodzaju przyrządy i preparaty do wykonywania danych zabiegów związanych z włosami.

W pracowni wykonywane są przez nas takie zabiegi jak:

  • nakręcanie wałków,
  • fale,
  • profesjonalne prostowanie włosów,
  • robienie trwałej,
  • strzyżenia męskie i damskie,
  • fryzury weselne.

technik_fryzjer_02.jpgPrzed przystąpieniem do wykonania danego zabiegu na głowach koleżanek i kolegów, godzinami ćwiczymy technikę na główkach, w które wyposażony jest nasz salon. W salonie każdy ma swoje stanowisko pracy o które musi dbać. W naszej pracowni obowiązują przepisy BHP, o które wpaja się nam na przedmiocie zawodowym "Higiena".

W drugiej i trzeciej klasie przez dwa tygodnie mamy praktyki w zakładach fryzjerskich w mieście. Praktyki te załatwiane są przez kierownika praktycznej nauki. Ferie i wakacje są wolne od szkoły i praktyk.

Pracę fryzjera poznajemy nie tylko w naszej pracowni. W szkole mamy także przedmioty zawodowe, gdzie przygotowujemy się teoretycznie. Do wymaganych przedmiotów zawodowych zalicza się Stylizację, Materiały fryzjerskie, Technologię fryzjerską czy wspomnianą wcześniej Higienę. Na technologii fryzjerskiej poznajemy wiele tajników wykonywania zabiegów, na przykład o rozjaśnieniach czy przyborach fryzjerskich w salonie. technik_fryzjer_03.jpgNa Materiałach fryzjerskich dowiadujemy się o składnikach w preparatach fryzjerskich. na Stylizacji natomiast uczymy się o fryzurach z różnych epok czy sposobach tworzenia fryzur.

W szkole organizowane są konkursy, na których dany uczeń może pokazać to, czego się nauczył przez ostatni rok. W czasie dni otwartych szkoły przygotowujemy również pokazy naszych fryzur oraz, dla chętnych, czeszemy i wykonujemy wspomniane wcześniej zabiegi.

Zawód technik usług fryzjerskich jest zawodem profilowanym, dającym możliwość specjalizacji pod koniec okresu kształcenia.

W procesie kształcenia przyszli fryzjerzy nabywają umiejętności:

  • praktycznego przetwarzania wyobrażeń i pomysłów z zakresu stylizacji i projektowania,
  • odpowiedniego doboru fryzur do typu cery i koloru włosów,
  • projektowania fryzur z uwzględnieniem rodzajów kompozycji, ich istoty i założeń.

Szkoła ta przygotowuje do egzaminu maturalnego i zawodowego, który pisze się pod koniec 4 klasy i który daje absolwentom tytuł technika usług fryzjerskich.

Nasza szkoła bardzo dobrze przygotowuje do wykonywania zawodu w przyszłości.